HABERLER

BU GRUP SAĞLIKÇILARDAN BİLE 2 KAT FAZLA

Yeni tip koronavirüsten en çok vurduğu ülkelerin başında gelen İngiltere’de yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. İşte koronavirüsten ö-lüm oranının en yüksek olduğu meslekler…Pandemi sürecinde merak edilen sorulardan ‘koronadan ö-lüm en çok hangi meslekte?’ sorusu da yanıt buldu. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle can kayıplarının en yoğun olarak yaşandığı meslekleri paylaştı.

Sosyal temasın sağlanamadığı mesleklerde ö-lüm oranlarının çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Verilere göre, erkeklerde fabrika işçileri ve güvenlik görevlileri arasında Covid-19’dan ö-lüm, sağlık çalışanlarına göre iki kat daha fazla. İşte koronavirüsten ö-lüm oranının en yüksek olduğu diğer meslekler…En çok ö-lüm güvenlik görevlileri arasında

Yapılan analizlerde, ülkede güvenlik görevlililerin pandemiye karşı en savunmasız meslek grubunde yer aldığı çıktı. Buna göre üç ay içinde, İngiltere’de ö-len her 100 bin erkekten 74’ü güvenlik görevlisiydi, onları her 100 bin erkek başına başına 73 ö-lümün gerçekleştiği fabrika işçileri izledi.

Sağlık çalışanlarının yüzde 82,4’ü ambulans personeli

Öte yandan, Covid-19 hastalarıyla temas halinde olan sağlık çalışanları arasında ö-lüm oranının güvenlilik görevlileri ve fabrika işçilerine göre iki kat daha düşük olduğu görüldü. Ö-len her 100 bin erkekten 30’unun sağlık çalışanı olduğu ve bu grupta ö-lenlerin yüzde 82,4’ünün ambulans görevlisi olduğu belirtildi.Kadınlarda en çok kuaförler etkilendi

Bununla birlikte veriler, erkeklerde corona virüs nedeniyle ö-lüm oranın kadınlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Kadınlar arasında en riskli meslekler ise kuaförlük ve yerel yöneticik olarak öne çıkıyor. Buna göre, İngiltere’de Covid-19 nedeniyle ö-len her yüz bin kadından 31’i kuaförken, 23,4’ü ise yerel yöneticiydi.

İstatistikçiler, fabrika işçileri ve güvenlik görevlileri arasındak, ö-lüm oranlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, fabrika işçilerinin pandemi sürecinde ulusu ayakta tutmak için salgının en hızlı olduğu esnada diğerleriyle iletişim kurduğunu belirtildi. Güvenlik görevlilerinin ise, marketlerde sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla her gün yüzlerce potansiyel Covid-19 hastasıyla temas kurduğu aktarıldı.

Erkeklerde en çok ö-ldürdüğü meslekler

1. Fabrika işçileri – yüz binde 73,32. Garsonlar – yüz binde 69,6

3. Taksi şoförleri – yüz binde 65,3

4. Şefler – yüz binde 56,8

5. Bakıcılar – yüz binde 50,1

6. Otobüs ve servis şoförleri – yüz binde 44,2

7. Temizlikçiler – yüz binde 38,3

8. Satış asistanları – yüz binde 34,2

9. Sağlık Çalışanları – yüz binde 30,4

Kadınlarda en çok ö-ldürdüğü meslekler

1.Kuaför ve berberler – yüz binde 31,0

2.Hükümet yöneticileri – yüz binde 23,4

3.Bakıcılar – yüz binde19,1

4.Satış asistanları – yüz binde 15,3

5.Hemşireler – yüz binde 15,3

6.Otel ve konaklama hizmeti çalışanları – yüz binde 14,8

7.Rehabilitasyon çalışanları – yüz binde 11,8

8.Çocuk bakımı ile ilgli hizmetler – yüz binde 6,8

9.Sekreterler – yüz binde 6,2

10.Öğretmenler – yüz binde 6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu