HABERLER

BİLİM KURULU ÜYESİNDEN KO-RKUTAN AÇIKLAMA

Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “Kalıcı artışlar olursa yeni te-dbirler almamız gerekebilir” dedi.Tüm dünyayı e-tkisi altına alan corona vi-rüs ile mü-cadele sürüyor. Son günlerde Türkiye’de yaşanan va-ka artışlarının ardından Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, muhabirlerin sorularını yanıtladı.Artışların geçici olabileceğini dile getiren Yamanel, yeni normal düzende te-dbirlere sıkı sıkıya uyulması gerektiğinin altını çizdi.“10 GÜNLÜK SÜRECE BAKMALIYIZ”

Prof. Dr. Levent Yamanel, “Son 2- 3 gündür artışlar mevcut. Geçici artışlar olabilir. 2-3 günde çok karar verilemez. Ama 1 haftalık 10 günlük kalıcı artışlar olursa yayılma hızı artmış demektir ve yeni te-dbirler almamız gerekebilir. Çok di-namik bir süreç. Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Her an yeni te-dbirler gelebilir. Elimizde çok önemli te-dbirler var. Yeni normal dediğimiz. Maske takmak. Sosyal mesafeyi uymak. H-ijyene uymak ve kalabalık oluşturmamak. Bu 4 kuralı sıkı şekilde uygulamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yeni normali uygulayıp daha dikkatli olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yamanel, şöyle konuştu:“Ülke bazında te-dbirler olabilir. Hem tiyatro ve sinemaların açılmasının geciktirilmesi ve yine kalabalık oluşturabilecek her türlü aktivitenin geciktirilebilmesi gibi hem de il sağlık pa-ndemi kurulları da il bazında değerlendirip çeşitli önlemler alabilir. Sokağa çıkma kı-sıtlaması dahil her türlü te-dbir olabilir. İl pa-ndemi kurulları nasıl bir artış olduğunu gözlemliyorlar. Böylece iller arası geçişlerde bundan etkilenebilir. Bunlarla ilgili yeni kararlar alınabilir.Her zaman söylediğiniz gibi yeni normale alışmamız gerekiyor. Taki dünya çapında bir bağışıklık kazanılan kadar. Etkin bir i-laç ya da te-davi bulunana kadar. Bu yeni normali hepimiz biliyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Ama daha dikkatli olmamız gerekiyor. Denenen bazı il-açlar var. Ciddi çalışmalar ve a-şı çalışmaları var. A-şı çalışmalarını özellikle he-yecanla bekliyoruz. A-şının olması bizim vi-rüse karşı mü-cadelede elimizi çok güçlendirecektir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu