HABERLER

Bilim İddia Ediyor: Kız Babaları Daha Uzun Yaşıyor!

Kız çocuğu başka oluyor lafını çok duyuyoruz, ancak bilim olaya başka bir açıdan bakmış ve kız babaları daha uzun yaşıyor demiş.

Evlatlar arasında ayrım olmaz, ancak kız çocuklarının hayata başka bir renk getirdiği de yadsınamaz bir gerçek. Bunu biz değil, bizzat kız çocuğu sahibi olan ebeveynler söylüyor. Yeni yapılan bir çalışma ise kız çocuklarının babaların yaşam süresini uzattığını ortaya koyuyor. Bu çalışmaya göre kız çocuğu sahibi babalar, diğer babalara nazaran daha uzun yaşıyorlar. Biacaip olarak kız çocuk sahibi babalara küçük bir hediye olsun istedik.Doğumun, babaların sağlığı üzerindeki etkileri çok bilinmiyor.

Bu zamana kadar baba olmanın erkekler üzerinde nasıl bir etki yaptığı üzerine çok çalışma yapılmamış. Ancak Jagiellonian Üniversitesi’nden araştırmacılar bu konunun üzerine gitmeye karar vermiş. Yürütülen çalışmada 4310 (2147 anne ve 2163 baba) kişiden veri toplanmış ve analiz edilmiş.Ebeveynlerin kız veya erkek çocuklara sahip olmaları dikkate alınmış.

Kız ve erkek çocuk sahibi olmanın iki değişken olarak ele alındığı çalışmada, sahip olunan çocuk sayısının babalar üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı görülmüş. Ancak, babanın yaşam süresinin sahip olunan kız çocuğu sayısıyla ilişkili olduğu gözlemlenmiş.

Çalışmaya göre kız çocuğu ömrü uzatıyor.Çalışma, kız çocuk sahibi babaların daha uzun ömürlü olduğunu ve sahip olunan kız çocuğu sayısının artmasının ömrü daha da uzattığını iddia ediyor. Hatta bunun için bir süre bile vermişler, her bir kız çocuğunun babanın yaşam süresini 74 hafta uzattığı söyleniyor. Aynı etkinin anneler üzerinde olmaması da dikkat çekici bir başka keşif.

Çocuk sahibi olmanın annenin sağlığı ve yaşam süresi üzerinde olumsuz etkileri var.American Journal of Human Biology dergisinde yayımlanan çalışmaya göre kız veya erkek olması fark etmeksizin çocuk sahibi olmak annenin sağlık durumu ve yaşam süresi üzerinde olumsuz etkiye sahip. Bu çalışmadan bağımsız olarak yapılan başka bir çalışmada bekar ve çocuksuz kadınların daha uzun ve mutlu bir ömür yaşadıkları iddia edilmiş.

14 yıl süren başka bir çalışma ise daha farklı bir şey söylüyor.

14 yıl boyunca toplanan verilerin analiz edilmesiyle yürütülen bir başka çalışma ise, cinsiyetten bağımsız olarak çocuk sahibi olmanın ebeveynlerin yaşam süresini uzattığını iddia ediyor. Buna göre çocuk sahibi olan kişiler, çocuk sahibi olmayanlara göre daha uzun yaşıyorlar. Peki sizce durum nedir? Kız çocuğu insanın ömrünü uzatır mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı