SAĞLIK

Basur İçin Etkili 9 Doğal Çare!

Basur ağrısını rahatlatmak için lif alımınızı artırarak vücudunuzu atıklardan kurtulmaya teşvik edebilirsiniz ve bunun yanı sıra bazı topikal ilaçlar uygulayabilirsiniz. Bu makalemizde konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Basur için kullanılabilecek doğal ilaçlar bu rahatsız edici, acı verici durumdan muzdarip insanlar için büyük rahatlama sağlayabilir. Anüs damarlarında iltihaplanma oluşur ve bu iltihaplanma öyle gelişir ki rektum duvarına değen kütleler oluşturur.

Normalde bu problem, kanama, tahriş, kaşıntı ve ağrı gibi hoş olmayan semptomlar ile kendini gösterir. Bu nedenle kullandığınız doğal ilaçlar basur ağrısını hafifletmek için de etkili olmalıdır.

Bu rahatsız edici soruna son vermek için deneyebileceğiniz bazı seçenekler şunlardır:

Aloe vera

Aloe vera, yüzlerce yıldır sayısız tıbbi özellikleri ile takdir edilen bir bitkidir. Konu basur olduğunda, yanma hissini azaltmak için aloe vera uygulanabilir. Doğal bir yumuşatıcıdır ve anti-enflamatuardır, bu yüzden tahriş ve iltihaplanma gibi problemleri gidermek için idealdir.
Mango çekirdeği
Bu çekirdek basur ile gelen sorunlarla başa çıkmak için faydalı olan anti-enflamatuarlar içerir. Tek yapmanız gereken bir mango çekirdeğini kurutun ve ardından toz haline gelene kadar öğütün. Günde iki defa (biraz bal ile 2 gram) alın.

Kişniş tohumları

Bu tohumlar, basur ve ilgili semptomların tedavisi söz konusu olduğunda çok yararlı olduğu için sıkça kullanılır. Tek yapmanız gereken, biraz kişniş tohumunu bir gece suda bekletip ertesi gün bu suyu içmektir. Kanama, yanma ve kaşınma gibi en rahatsız edici belirtileriniz bu içeceği kullanarak kolayca rahatlatılabilir. Bunun nedeni, kişniş tohumlarındaki anti-enflamatuarlar ve antioksidanların midenize destek olmasıdır.

Mersin

Basurun neden olduğu acıya ve yanmalara yardım etmek için mersin, mürver ve beyaz meşeden bir merhem hazırlayabilirsiniz. Mersin basuru daraltma görevini üstlenir. Diğer iki bileşen de anti-enflamatuar ve ağrı kesici güçlere sahiptir ve iyileştirirken bölgeyi uyuşturacaktır.

Muz

Potasyum, muzda bolca bulunan bir mineraldir. Basuru tedavi etmek için, biraz sütle pişmiş muzdan oluşan bir püre hazırlayın. Bu yanma hissine iyi gelir çünkü potasyum kan damarlarını rahatlatır, rektum damarlarındaki stres ve basıncı azaltır. Bu mineral ayrıca şişen ya da tahriş olanlar dokularda dahil olmak üzere vücudunuzdaki dokuları sıkıştırır ve küçültür.

Yaban mersini

Bir çorba kaşığı yaban mersinini gazlı beze sarın ve doğrudan basura uygulayın. Bu, basurun neden olduğu rahatsız edici acıyı ve yanmayı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yaban mersini güçlü anti-enflamatuar özellikleri sayesinde bağırsak ve mide sorunları için de tavsiye edilir.

İncir

İncir rektal yanmaya çok iyi geldiği bilinen ve bunun için tavsiye edilen ilaçlardan biridir. Tek yapmanız gereken bir gece boyunca 4 inciri ıslatmak ve sabah – tercihen boş mideye – bu suyu içmek. İncir kullanmanın bir başka yolu da, yapraklarından çay yapmaktır. Çayı soğuttuktan sonra basura uygulayın. İki tedaviyi birleştirmek daha hızlı sonuç verecektir.

Sıcak ve soğuk kompresler

Basura ısı ve buz uygulamak, onunla birlikte gelen yanma hissini sakinleştirmenin iyi bir yoludur. Bir küvet sıcak suda oturun ve sonra bir süre sonra bölgeye soğuk ile kompres yapın. Sıcaklıklar arasındak değişim iltihaplanmış bölgede aynı etkiye sahiptir. Bu teknik, şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve kan akışını iyileştirir, böylece basurlar daha çabuk iyileşir.

İskoç kara ağacı

İskoç kara ağaçları, anti-enflamatuar ve sıkıştırıcı özelliklere sahiptir. İhtiyacınız olan tek şey, bundan biraz merhem yapmak için biraz su ile birkaç yaprağı karıştırmak. Yanma ve diğer semptomları azaltmaya yardımcı olması için bir pamuk yardımıyla bu merhemi direk basura sürün.

Basur ağrısını azaltmak için ipuçları;

Hijyenik olun. Yeterince lifli gıdalar tüketin ve baharatlı gıdalar, çay, kahve ve şekerli gıdalardan kaçının; basur hakkında endişe etmeyin. Şimdiye kadar birçok ilaç denediyseniz ve herhangi bir gelişme görmediyseniz, bir doktora danışmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz sorunu tamamen çözmek için geleneksel tedavileri ev yapımı ilaçlarla birleştirmenize yardımcı olabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu