SAĞLIK

Balık Yağının İnanılmaz Faydaları! İşte Balık Yağının Vücuda Etkileri

Balık yağının beyin sağlığınız için çok iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Ek olarak, dejeneratif hastalıkları engelleyebileceği gibi, stres ve depresyon semptomlarını da düşürür.

Balık yağı yaygındır ve sevilir. Nedeni ise, içeriğindeki yüksek omega-3 yağ asididir. Bu asit beyin, kalp ve genel sağlığınız için çok faydalıdır.

Bu makalede, kendinizi daha sağlıklı ve güçlü hissetmeniz için neden balık yağı kullanmanız gerektiğini paylaşacağız..

Balık yağının besinsel yararları

Balık yağı, basit bir balık bazlı üründen çok daha fazlasıdır. Gerçekte, sağlığınız için yararlı olan yüksek miktarda asidi verir.

Halihazırda bu yağ kapsül biçiminde satılıyor. Fakat, yağı doğal kaynağı olan balıklardan tüketmek de önemlidir. Çünkü haplar aynı şekilde çalışmazlar.

İyi miktarda omega-3 ve 6 yağ asidi almanız için aşağıdakilerin tüketimini arttırmanızı öneririz:

Uskumru

Sardalye

Somon

Ringa balığı

Ton balığı

Alabalık

Tavsiye edilen balık miktarı haftada iki porsiyondur. Aynı zamanda tavsiye edilen balık yağı miktarı ise günlük maksimum 3 gramdır.

Farklı balık yağı türleri vardır. Bunlar, daha konsantre olanlardan daha hafif olanlara (ikincinin sindirimi daha kolaydır) kadar uzanır. Bunların hepsi temel bir balık yağından yapılmaktadır. Ek olarak, yüksek miktarda A, B, C ve D vitaminleri içerirler.

Balık yağının yararları nelerdir

Eğer yeterli miktarda balık yağı tüketirseniz, aşağıdaki yararların keyfini çıkartabilirsiniz:

1. Mevsimsel alerjilerle savaşır

Anti enflamasyon özellikleri sayesinde, balık yağı histamin yüzünden oluşan geniz yolundaki şişlikleri azaltır.

Aynı zamanda, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yeteneğe sahiptir. Sonuç olarak, mevsimsel değişiklikler yüzünden oluşan alerjilere sebep patojenlerle savaşır.

2. Kalp sağlığınızı gözetir

Bu yağın içindeki yağ asitleri kandaki lipid seviyesini düşürür. Sonuç olarak, balık yağı yüksek kötü kolesterolü olan insanlara büyük yardımcıdır.

Aynı zamanda, kalp hastalıkları riskini de düşürür. Çünkü kalp ritmini kontrol eder, enflamasyonu düşürürken damarları açar.

3. Cilt görünümünü güzelleştirir

Balık yağı, güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engelleme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı, cildi optimum koşullarda çalışır halde tutar.

Bu etkiden faydalanabilmek için, cildinize uygulamak gereklidir (özellikle kırışıklıklarınız varsa). Döküntü, kızarıklık, kaşıntı veya sedef hastalığı olan insanlar için de önerilir.

4. Beyin sağlığını destekler

Alzheimer, demans veya Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklartüm dünyada milyonlarca insanı etkiliyor.

Periyodik olarak balık yağı alımı dopamini ve serotonini dengeler. Bunlar beyninizin işlevlerini düzenleyen iki hormondur.

5. Göz sorunlarını tedavi eder

Katarakt veya “kuru gözden” muzdaripseniz, sorunu tedavi etmek için balık yağı kullanabilirsiniz. Hatta durumu tersine bile çevirebilirsiniz.

Her gün alırsanız, omega-3 yağ asitleri sayesinde göz sağlığını geliştirebilirsiniz.

6. Felci önler

Beyindeki bir kan damarı çatladığında veya tıkandığında, felç olarak bilinen bir şey olur.

Balık yağı, bu soruna ilişkin bazı faktörleri azaltır. Bunun nedeni kan damarınızın sağlığını arttırması ve kan dolaşımını desteklemesidir.

Bu, ateroskleroz ve yüksek tansiyon durumlarında önerilir.

7. Eklem iltihabını rahatlatır

Balık yağlarında bulunan yağ asitleri, vücudunuzda büyük bir anti-inflamatuar etki yapar.

Bu özellik artrit veya artrozdan muzdarip insanlar için çok yararlıdır. Bunun nedeni, sabahları olan eklem sertliğini azaltmasıdır.

Aynı zamanda, bir şeyler tutmak veya günlük bir etkinlik yapmak istediğinizde sahip olduğunuz tipik ağrıları da yatıştırır.

8. Kemiklerinizi güçlendirir

Osteoporoz dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık zayıf kemikler yüzünden olmaktadır. Maalesef, bunlar herhangi bir vuruş, hızlı hareket veya düşme ile kırılmaya meyillidir.

Bu sorun, kemik kütlesi kaybını içeren bir kalsiyum açığından kaynaklanmaktadır. Bu özellikle vücudunuzun bazı bölgelerinde olur. Örnek olarak, femur, kalçalar ve omuzlarında olabilir.

Balık yağı alımı, bu duruma neden olan kaynakları tersine çevirmeye yardımcı olur.

9. Kanseri önler

Balık yağı farklı kanser türlerini önleme yeteneğine sahiptir. Onun çoklu doymuş yağ asitleri kötü huylu hücrelerin gelişimini engeller.

Ayrıca karaciğer ve böbreklerinizdeki toksinlerden kurtulmayı kolaylaştırır.

10. Depresyonu ve anksiyeteyi engeller

Balık yağı, belirli zihinsel hastalıkları azaltmak için çok yararlıdır. Bu nedenle depresyon veya kaygı çeken insanlar için de kullanılabilir.

Yaşadığımız hızlı tempolu yaşam nedeniyle bu koşulların her ikisi de son yıllarda artmıştır. Günlük stresin davranışlarınız ve ilişkileriniz üzerinde bir etkisi olabilir.

Omega-3 yağ asitlerinin iyi bir miktarı zihinsel durumunuzu geliştirir. Ayrıca, kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik tedavisi için mükemmeldir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu