HABERLER

Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığına İşaret Eden 5 Erken Belirti

Sürekli gribe yakalanıyorsanız ve birazdan vereceğimiz belirtilerle karşılaşıyorsanız bağışıklık sisteminiz çökmüş olabilir. İşte Bağışıklık sisteminizin çöktüğünü gösteren önemli işaretler.. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, bağışıklık sisteminin zayıfladığına işaret eden 5 erken belirtiyi anlattı, önemli bilgiler verdi:

Yorgunluk:

Sürekli hareket halindeyseniz yorulmanız mümkün. Ancak hareket etmedeğiniz halde fazla yorgn hissetmeniz bağışıklığınızın düştüğüne işaret ediyor. Sabah yorgun kalkmak, istirahatle bitkinliğin dinmemesi ve çabuk yorulmak doktora başvurmanızı gerektiren yakınmalar arasında yer alıyor.

İshal ve çeşitli enfeksiyonel hastalıklar:

Beyaz kan hücreleri yeterli düzeyde olmadığında vücutta bir takım enfeksyonel hastalıklar meydana gelebiliyor. Beyaz kan hücreleri yeterli düzeyde üretilmediğinde hastalıklara kolay yakalanmamızın dışında hastalıklar zor bir şekilde iyileşebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ bu nedenle eğer çabuk hastalanıyorsanız ishal, genital bölge enfeksiyonları, üst solunum yolları enfeksiyonları idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarla karşılaşıyorsanız bu durumu basite almayıp uzmana başvurmanız gerekiyor.

Aft ve pamukçuk yaraları:

Ağız ve dil üzerinde meydana gelen beyaz lezyonlar ve aftlar yılda 4 kez çıkıyorsa bu durum bile kendi başına bağışıklığınızın zayıfladığını gösteriyor olabilir. Aynı zamanda ağız içinde çıkan pamukçukta bağışıklık sisteminizin zayıfladığına işaret ediyor olabilir. Pamukçuk denilen kandida cinsi mantar ağız kanalından yemek borusuna, mideden bağırsaklara kadar her yerde oluşabiliyor. Bağışıklık zayıfladığında vücuda yerleşen bu mantar aynı zamanda bağışıklığı kendisi de baskılayıp hastalığın ilerlemesine yol açabiliyor. Hatta son yıllarda kanser gelişimine katkıda bulunduğu düşünülüyor

Uçuk:

Dudaklar ile ağız çevresinde oluşan ve içi sıvı dolu yara kabarcıkları şeklinde kendini gösteren uçuk da ihmal etmemeniz gereken önemli bir belirti. Özellikle yılda 4 kereden fazla gelişen uçuklar zayıf bir bağışıklık sisteminin uyarıcısı olabiliyor.

Sivilceler, ayak mantarları:

Vücutta tekrar tekrar meydana gelen ve sürekli olarak aynı yerlerde tekrarlayan sivilceler, ayak mantarları, saç derisinin pullanması, kasık bölgesinde meydana gelen kızarıklıklar bağışıklık sisteminin çöktüğünü gösteren en önemli işaretlendir..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu