KADIN

Ayaktaki Tarakları Yok Etmenin 4 Yolu

Çoğunlukla bir ayak taraklarının ilk bulgularına yeterince dikkat etmiyoruz, ilerledikten sonra da bir ameliyattan başka çözüm kalmıyor. Göstereceğimiz yöntemler ile çok ilerlememiş ayak taraklarını yok etmenin 4 yolunu göstereceğiz.Halluks valgus deformitesinin diğer adıyla ayak tarağı riski, genetik olarak kendisine yatkın olanlarda görülme olasılığı daha fazladır ve yanlış ayakkabı giyerseniz ve fazla kilo alırsanız bur risk daha da artar.Bu yüzden, öncelikle, yüksek topuklu ve dar başlı ayakkabı giymeyi bırakmalısınız. Daha sonra, yağlı ve baharatlı gıdalar, tatlılar, hamur işleri ve bakliyat gibi eklem iltihabı riskini artıran gıdaları yemeyi bırakın.
Masaj , ayak kaslarını rahatlatmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur , ayrıca ayağınızın doğru şeklini korumasına da yardımcı olur. Bu masajı evde de yapabilirsiniz.Ayakların için özel bir masaj topu veya tenis topu bulun.Ayağınızı başparmaklarınızla yukarıya ve arkaya doğru hafifçe basarak masaj yapın.Ayak parmaklarınızı yaymak, parmaklarınızı aralarına koymak ve elinizi yukarı ve aşağı çekmek.Elinizin parmağıyla ayak parmaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekin. Her bir parmak için tekrarlayın.Sahile gidiyorsanız, kum üzerinde yürümeyi unutmayın veya çıplak ayakla çakıl taşlarında yürümek: harika bir masaj çeşidi olur sizin için.Evde kolayca yapabileceğiniz, günde en fazla 10 dakika harcayarak basit ama etkili egzersiz seti.

1- Ayağınızı sıkıca yere koyun ve her seferinde bir parmağınızı yukarı kaldırmaya çalışın.

2- Ayak parmaklarınıza sert bir lastik bant (örneğin bir saç bandı) koyun ve onları zorla açmaya çalışın.

3- Topuğunuzu sabit tutarak Ayaklarınızı iki yöne de döndürün.Yere havlu veya bez bez koyun, Kalem veya çakıl gibi bazı küçük nesneleri parmaklarınızla almaya çalışın.

Düzenli ayak banyosu, yorgunluğun azalmasına, terlemenin azalmasına ve zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olacaktır.

Papatya,nergis veya lavanta gibi anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen otları kullanın.

Kaynak: drsaglik.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu