PÜF NOKTASI

Ayaklarınıza Yapacaklarınız İle Ayaklarınız Dile Gelip Size Teşekkür Edecek!

Masa başı işlerde çalışanlar için ayaklarındaki yorgunluk günlük hayatlarının bir parçası halinde geldi. Gün boyunca kapalı ayakkabı giymeniz nihayetinde ayağınızın terlemesine neden oluyor. Her ne kadar ortopedik ayakkabılar ayağınızın için daha iyi olsa da, bir yerden sonra onlar da sizi rahatsız ediyor. Hayatımızın en önemli aktivitelerini sayesinde yaptığımız ayaklarımız özel bir ilgiyi hakediyor. Aşağıdaki listede ayağınıza gösterebileceğiniz 12 özel ilgi yer alıyor. Bazılarınızı daha önceden biliyor olsanız da bazılarını okuyunca şaşıracaksınız. Yazıdaki ipuçlarını okuduktan sonra yüksek ihtimalle yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmak isteyeceksiniz.

1- Karbonat ile ayak banyosu yapabilirsiniz.


Uzun süren alışveriş veya yürüyüş sonrası ayaklarınız mı ağrıdı? Litre başına 3-4 çay kaşığı karbonatı bir leğene boşaltın. Sonrasında ayak banyonuzun keyfini çıkartın.

2. Parmaklarınızı bantlayın.

Parmaklarınız acımadan bütün gece dans etmek mi istiyorsunuz? Çözüm bantlamak. İkinci ve üçüncü ayak parmaklarınızı sıradan bir bant ile sıkıca bantlayın. Bu iki parmak arasından sinir sistemi geçmekte. Mesela, topuklu ayakkabılarla yürüdüğünüzde buradaki sinirler oldukça yoruluyorlar.

3. Ayakkabı tabanlarınızı bembeyaz yapın.

Diş macunu dişlerinizi beyazlatmak haricinde ayakkabılarınızı beyazlatmakta da iş görüyor.

4. İstenmeyen kokulardan kurtulun.

Sallama çayı gece yatmadan ayakkabınızın içine koyun. Sabah kalktığınızda istenmeyen kokulardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

5. Yürüyüş yaparken bileğinizi burkmayın.

Ayakkabılarınızın en üstünde bulunan bağcık deliklerinin de bir görevi var. Delikleri kullanarak olası bir bilek burkulması tehlikesine karşı önleminizi alın.

6. Elma sirkesi ile ayakkabınızdaki kalıcı lekeleri temizleyin.

Elma sirkesi ve su ile sorununuza ev yapımı bir çözüm üretin. Su ve elma sirkesini bir kapta karıştırın. Bezi karışıma bandırdıktan sonra lekeleri nazikçe temizleyin.

7. Dar ayakkabılarınızı esnetin.

Su dolu küçük naylon poşetlerle dar gelen ayakkabılarınızı genişletmeniz mümkün. İçi su dolu küçük poşetleri geceden ayakkabınızın içine yerleştirin. Sabah kalktığınızda ayakkabılarınızın daha rahat olduğunu göreceksiniz.

8. Ayakkabılarınızı su geçirmez yapın.

Ayakkabınızın su geçirmez özelliği yok mu? Mum ve saç kurutma makinesi ile kendiniz yapabilirsiniz. Mumu, ayakkabı yüzeyine sertçe sürtün. Daha sonra saç kurutma makinesini ayakkabınıza tutun. Birkaç dakika sonra ayakkabılarınızın artık su geçirmez özellikte olduğunu göreceksiniz.

9. Ayakkabı lekelerine alternatif çözüm.

Ayakkabılarınızdaki inatçı lekeleri ev yapımı bir yöntemle yok edebilirsiniz. Limon suyu ve suyu karıştırın. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeyi nazikçe temizleyin.

10. Ayakkabı tabanlarını temizlerken gazete kullanmayın.

Çoğu kişi acelesi olduğundan ayakkabı tabanını gazete ile temizlemeye çalışır. Size geçici olarak çözüm sunsa da, gazete ayakkabınızda kalıcı lekelere yol açabilir.

11. Süet ayakkabılarınızı zımparayla mı temizliyorsunuz? Doğru seçim!

Süet ayakkabınızda inatçı lekeler mi var? Zımparalamayı deneyin. Ancak çok nazik bir işlem uygulamanız gerekiyor. Ayakkabıya zarar verebilirsiniz.

12. Ayakkabınızın altını törpüyle temizleyin.

Pürüzlü ayakkabı altlarını temizlemek için yine zımpara kullanabilirsiniz. Zımpara yok mu? Törpü de iş görür.

Yukarıdaki önerileri günlük hayatında uygulayabilecek birilerini tanıyor musunuz? İpuçlarını onlarla paylaşmayı ihmal etmeyin..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu