SAĞLIK

Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Korunma Yolları Nelerdir?

Ayaklarınız hayatınız süresince bir çok arıza gösterir. Ağrısı olur, nasırlarla zulüm çekersiniz. Sık sık topuklar çatlar. Mantarlar saatlerce kaşındırır, sokağa çıkamaz hale gelirsiniz. Doğru ayakkabı ve çorap seçmemek, en başta nedenlerden biri de olsa, bazen bağışıklık sistemi bozuklukları konusunda izleyebilir bu meseleler. Nemli, karanlık ve sıcak ortamları sever bu mantarlar. Kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku oluşturur. Hem erkekler de hem kadınlarda çok yaygın bir mesele.

Mükemmel ikili

Yaz sıcaklarında ayak mantarları çok görülüyor. Çeşitli yollar tecrübe edip bu rahatsızlıktan kurtulamadıysanız, bir çok natürel rehabilitasyon sizi bekliyor. Portakal kabuk yağı ve günümüzde çok revaçta olan lavanta yağı bunlardan yalnızca ikisi. Portakal uçucu yağı ile beraber cilt hastalığının tedavisinde lavanta yağı “mükemmel bir ikili” olarak bütün olanaklarını size armağan eder.

Ayak mantarına portakal kabuk yağı

Portakal kabuk yağı ile sorunlu cilde masaj yapın ve bunu hergün gerçekleştirin. Mantara karşı savaşan portakal kabuk yağı ,1 ay gibi bir müddet sonra netice verecektir. Tabiattaki kimi nebatlar(bilhassa onların yağları) ayrı ayrı mantarlara tesir eder. Haftada 2 defa de lavanta yağı ile ayaklarınızı buluşturun. Yaptığınız işlemlerden sonra ayaklarınızı yıkayarak iyice kurutun. Natürel yağla rehabilitasyona başlamadan önce elma sirkesi ile ayak banyosu yapmanızı öneririm.

Küçük bir leğene koyduğunuz suya, 2 çorba kaşığı elmasirkesi ilave ederek bu suyun içerisinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin. (Portakal kabuk yağını çok hassas cilde sahip kişiler ciltte çok bekletmemeli. Yağı kullandıktan sonra 2 veya 3 dakika sonra yıkamalı.) Ayak meseleleri rehabilitasyonunda, ılık suyun içine üç-beş damla nane yağı ilave edip, bu suda 10-15 dakika ayak banyosu yapabilirsiniz. Diğer taraftan biberiye yağının mantarlı bölgeye sürülmesinin de bir hayli avantajı bulunuyor. Tek bir çözüme ve yağa bağlı kalmadan diğer tabiat nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Mantar karşıtı yağ

Yazın koku yapan ve çok rahatsız eden ayak mantarında, antiseptik değişik yağlardan da yardım almanızı önermiştim yukarıda. Antiseptik özelliği olan bir başka kaynak; çay ağacı yağı. Sanki bir “tabiat doktoru” gibi, mantarları uzaklaştırır. Yeşil örtünün gücü bu rahatsızlıkta kendini gösterir. Ayak cildi enfeksiyonlarında “mantar karşıtı” olan çay ağacı yağını dönem dönem kullanın. Yukarıda izah ettiğim gibi; ciddi cilt rahatsızlıkları tedavisi için yardımcı olan esansiyel yağlar emin bir kaynak. Her türlü sorun ve yaşlanma belirtilerine ehemmiyetli bir destek olarak destek aldığınız doğanın damlaları, mantarlar için de imdadınıza yetişiyor.. Sadece yayılır değil, onların kökleri, kabukları, yağları, tohumları da büyük bir yenileyici ve onarıcı güç taşıyorlar.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu