PÜF NOKTASI

Avokado Yaprağının Faydaları

Sıcak iklim meyvesi avokadonun genellikle suyu ve meyve kısmı kullanılmaktadır. Salataların da vazgeçilmez malzemesi olan avokadonun aslında yaprakları da kendisi kadar faydalıdır. Hatta Tıp alanında ilaç yapımında da sık sık yapraklarının kullanıldığı bilinir. Günlük yaşantıda çok kullanılmasa da aslında avokado yaprağının sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

Astım Tedavisi İçin Avokado

Astım hastalıklarında kullanılan birçok ilacın içeriğinde aslında avokado konsantresi de bulunmaktadır. İlacın yanında evde hazırlanabilecek avokado kürü de astım rahatsızlığı için oldukça faydalıdır.

Hazırlanışı ve Tüketimi:

7 – 8 adet avokado yaprağı 3,5 su bardağı su ile kaynatılmalıdır. Kaynayan bu karışıma birkaç parça buz eklenir ve çay olarak tüketilir. Her gün yatmadan önce içilen bu karışım düzenli kullanıldığında etkilerini kısa sürede gösterecektir.
Stres ve Gerginlik İçin Avokado.

Avokado yapraklarının stres azaltıcı ve yatıştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Yine çay gibi tüketilebilecek bu karışımı hazırlamak da oldukça basit.

Hazırlanışı ve Tüketimi:

8 – 9 adet avokado yaprağı ince ince doğranır ve 3 su bardağı su ile kaynatılır. Kaynama esnasında içerisinde zerdeçal ve bir çay kaşığı tuz eklenir. Su kaynayıp yarıya inince hafif ılık çay gibi içilir. Her gün yatmadan önce bu kürü içmek stresin azalmasına ve gerginliğin dağılmasına faydalı olacaktır.

Temiz Bir Böbrek İçin Avokado.

Avokado yaprağının böbrek temizleyici özelliği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Böbreklerde biriken kalıntılar uzun süre sonra böbrek taşına ve idrar yolu enfeksiyonuna sebep olmaktadır. Bunu önlemek için kullanılacak avokado çayı büyük ölçüde böbreklerin temizlenmesini sağlar.

Hazırlanışı ve Tüketimi:

Bu karışımda yalnızca avokado yaprağının kullanılması yeterli olacaktır. 5 – 6 adet avokado yaprağı 3 su bardağı suda kaynatılır ve gün içinde çay olarak tüketilir.

Kilo Vermek İçin Avokado:

Avokado yaprağı limon içerdiği için iyi bir iştah kesicidir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için avokado yaprağı çayı birebirdir. Diyet yapan insanların da içecek ihtiyacını avokado çayı ile karşılaması daha hızlı ve sağlıklı kilo vermelerini sağlayacaktır. Sadece çay olarak tüketileceği için hazırlanışı aynıdır. İçerisine herhangi farklı bir ürün ilave etmeye gerek yoktur. Sadece 5 – 6 avokado yaprağını 3 su bardağı suda kaynatmak yeterlidir. Bu karışım aynı zamanda kolesterolün düşürülmesinde de oldukça etkilidir.

Avokado yaprağı zayıflatırmı

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Avokado

Avokado taze olarak da cilde maske şeklinde uygulanabiliyor. Aynı zamanda avokado yaprağı da içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilde oldukça faydalı. Taze avokado yaprağı gözeneklerin açılmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

5 – 6 tane taze avokado yaprağı ezilerek püre haline getirilir. İçine birkaç damla lavanta yağı damlatılır ve maske olarak cilde uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su ile durulanır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu