HABERLER

Arabayı Çalıştırdıktan Sonra Klimayı Açmanın Tehlikesini Biliyor Musunuz?

Araba da klimayı nasıl kullanmalıyız? İşe gidiyoruz ya da herhangi bir nedenden dolayı arabamıza bindik. Arabanın motorunu çalıştırdık peşinden hemen klimayı açtık, peki insan sağlığını tehlikeye attığını biliyor musunuz?

Araba da Klimayı Nasıl Kullanmalıyız? Genellikle arabaya oturur oturmaz, yapılan ilk iş düşünmeden klimayı çalıştırmak olmaktadır. Bu durum hem kendi sağlığımız, hemde etrafta bulunanlar için gerçekten büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Peki klimayı hemen çalıştırmanın bize ve etraftakilere nasıl zarar verdiğini biliyor muyuz? Araba da klimayı nasıl kullanmalıyız? sorusunun cevabına geçelim..

Bunun nedenini şöyle açıklayabiliriz. Arabayı dışarıda bıraktığımız zaman camları kapatırız. Camları kapattığımızdan dolayı gölgede kalan araba bile arabanın içinde 400 ile 800 mg arasında benzen birikir. Mesela, 16 dereceden fazla bir hava sıcaklığında arabanızı güneşe koyduğunuzda , 2000 ila 4000 mg kadar arabada benzen yükselebilmektedir. Bu da olması gereken seviyenin 40 kat daha fazlası neredeyse.

Daha fazla olan sıcaklık için oluşabilecek benzen miktarını söylemeye gerek bile yok. Camlar kapalı olduğunda ve böyle seyahat edildiğinde biriken benzenden dolayı benzen solursunuz. Benzen karaciğerler de, kemik dokularında ve böbreklerde olumsuz etkiler yapar.

Vücudumuzda benzenin atılması da çok uzun sürmektedir. Arabalar alındığı zaman, verilen kullanım kılavuzlarında klimayı çalıştırmadan önce camları açmalısınız diye uyarıya dikkat çeker ama neden ve niçin kısmına değinilmez. Arabaya oturduktan sonra klimayı hemen açmanın nelere sebep vereceğinden bahsederken, klimayı sağlığımızı bozmayacak şekilde nasıl kullanmalıyız.

Tıbbi Açıklama;

Öncelikle benzen kansere sebep veren zehirli bir madde olduğunun altını bir çizelim. Klimayı çalıştırdığımızda soğuk hava üflemeye başlayana kadar, sıralama önce ısınan havayı ve beraberinde biriken benzeni dışarıya üfler. Sonra soğuk hava arabaya dolar. Bu arada arabada bulunan benzeni çoktan solumuş oluruz.

Arabadaya bindiğimizde ne olursa olsun, arabayı 1-2 dakika kadar camları açarak havalandırmalıyız sonra klimayı çalıştırmalıyız. Başka dikkat edilmesi gereken husus da hava sıcak olsun veya soğuk olsun arabayı çalıştırdığımızda pencereleri hava sirkülasyonu yapmasını ve havalanmasını sağlamalıyız.

Arabayı çalıştırdıktan sonra da pencereleri bir süre daha açık tutak gereklidir.Küçük ve hayati bir öneri de bulunmak gerekirse şimdiden bunları uygulamaya başlarken, hem kendi hayatınızı hem de etrafınızdakilerin hayatını riske atmadan zehirli maddelerden korumuş olursunuz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu