SAĞLIK

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

ANTİBİYOTİKLERİ DOĞRU KULLANIN

Sözlük anlamı anti (karşı) ve bios (yaşam) olan antibiyotik, bitkilerde özellikle küf mantarlarında bulunan ya da yapay olarak üretilen bakteri ve diğer mikroorganizmaların gelişimini durduran ya da onları yok eden maddelerin ortak adıdır. Genellikle bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bakterilerin çoğalmasını önlemekte veya bakterileri yok etmektedir. Antibiyotikler uygun dozda ve belli bir süre alınmalıdır. Eğer antibiyotik gereksiz ve yanlış tüketilirse bakteriler bağışıklık kazanır. Bağışıklık kazanan bakteriler yüzünden antibiyotikler etki etmemeye başlar. Gereksiz yere antibiyotik kullanmak sizi değil bakterileri güçlendirir. Çünkü antibiyotik ağrı kesici veya ateş düşürücü bir ilaç değildir. Her hastalıkta kullanılmaz. Uzun kullanmak hatalı olduğu gibi kendinizi iyi hissedince bırakmakta yanlıştır. Yani antibiyotikleri gelişigüzel kullanırsanız fayda görmediğiniz gibi birde birçok zararıyla uğraşırsınız. Bu zararlardan bahsedecek olursak;

ANTİBİYOTİĞİN ZARARLARI

Hafif bir kaşıntı veya deri dökülmesinde şeklinde başlayan ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Karaciğer fonksiyonlarını bozabilir. Akut böbrek yetmezliğinin en az 5 te biri kullanılan ilaçlar yüzünden oluyor. Antibiyotikte böbrekler üzerinde toksik etkiler oluşturarak böbrek yetmezliği yapabiliyor. Antibiyotik kullanımı vücudun ihtiyacı olan yararlı bakterileri de öldürebiliyor ve bu da bağırsak işlevlerini bozabilir. yol açabiliyor.

Doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Bulantı,kusma,karın ağrısı gibi problemler ile bağırsak sistemine hasar verebiliyor. Sık antibiyotik kullananlarda ileriki yaşlarda obezite görülebiliyor. Bazı antibiyotiklerin yemeklerle,meyve suyuyla veya sütle alınmamalıdır. Bu yüzden biliçsiz alınması zehirlenmenize yol açabilir. Örneğin greyfurt antibiyotik içerisindeki etken maddeyle etkişemide girerek çeşitli zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden hekim önermediği sürece antibiyotik kullanmak aşırı tehlikelidir.

Bir yakınımda da bu hastalık belirtileri olmuştu o kullanmıştı iyi gelmişti bana da gelir diye düşünmeyin. Çünkü antibiyotiğin içerisinde bulunan bir etken maddeye o yakınınızın alerjisi olmayabilir fakat sizin alerjiniz vardır ve bu sizi ölüme kadar götürebilir.

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Bol su içilmelidir, Kafeinden kaçınılmalıdır, Alkol kullanılmamalıdır, Baharatlı yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır, Reçetesiz herhangi bir antibiyotik kullanılmamalıdır, Doktorun dediği miktarda kullanılmalı eksik veya fazla tüketilmemelidir, Kullanmadan önce alerji testi yapılmalıdır, Kullanılan antibiyotiğin yiyecek veya içeceklerde yan etkisi olup olmadığı öğrenilmelidir, Vücutta daha iyi etki gösterebilmesi için aynı saatlerde kullanılmalıdır..

Sağlığınızı önemseyin, antibiyotik kullnımına dikket edin.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu