HABERLER

AKADEMİSYENLER DUYURDU: KORONAYI ISITARAK..

Koronayı ısıtarak ö-ldürüyor. Bulaşma ri-skini sıfıra dü-şürüyor. Akademisyenler buluşu resmen duyurdu.



Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, korona vi-rüsü ısıtarak ö-ldüren bakır telli maske üretti. Maskenin, vi-rüs bulaşma ihtimalini sıfıra indirdiği belirtildi.

Korona vi-rüs sal-gını tüm dünyada hız kesmeden, insan hayatında köklü değişiklikler yaratırken, bilim insanları da insanların salgından korunması amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. NTV’de yer alan habere göre Bilim insanları filtrelemek yerine, havayı 90 dereceye kadar ısıtılmış ince bir bakır ağdan geçirerek korona vi-rüs parçacıklarını ö-ldürebilen bir yüz maskesi geliştirdi.



“BULAŞMA Rİ-SKİNİ SIFIRLIYOR”

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen maske, sıcak metal filtrenin kullanıcı tarafından rahatça giyilebilmesi için ısıyı yalıtan neopren maddesiyle kaplandı.Bununla birlikte, elektrikle çalışan ve bir bataryaya sahip olan maskenin bulaşma ri-skini sıfıra indirdiği aktarıldı. Araştırmacılar sıcak maskenin, özellikle korona vi-rüse maruz kalma riskinin yüksek olduğu hastane ortamları ve toplu taşıma araçları için ideal olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, medRxiv’te yayımlanan çalışma kapsamında, korona vi-rüs partiküllerini maskeden içeri veya dışarı nefes alırken etkisiz hale getirmek için bakır levhanın ulaşması gereken optimum sıcaklığın 90 derece olduğunu belirledi.



Makalenin yazarı ve kimya mühendisi Samuel Faucher, “Günümüzde maskelerin büyük çoğunluğu, parçacıkları boyuta veya elektrik yüküne göre filtreleyerek çalışıyor. Ancak, sıcak maske tamamen yeni bir konsept. Vi-rüsün dış katmandan geçmesine izin veriyor ancak kullanıcıya ulaşmadan önce onu ö-ldürüyor. Aynı durum maskeyi takan enfekte biri nefes verdiğinde de geçerli. Hava iç katmadan geçiyor ancak maskeden dışarı çıktığında vi-rüs etkisiz hale gelmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu