SAĞLIK

Ağız Yaralarının Nedenleri Nelerdir ?

Ağız yaraları çoğu zaman yediklerimiz ve içtiklerimiz nedeniyle çıksa da bunlar dışında da sebepler vardır. Fakat yediklerimizin çok asitli olması ya da yıkanmamış meyve, sebze yenilmesi de bu konuda oldukça önemlidir.

Ağız yapısı oldukça hassas olduğu için diş ve ağız bakımının doğru yapılamaması da ağız yaralarının bir nedeni olarak sayılabilir. Ağız yaralarının en çok bilinen nedenleri arasında tahriş ya da ağız içinin iltihabı sayılabilir. Bunun için de diş ve ağız bakımının çok özenli yapılması gerekir. Fırçalamak bu bakımın en önemli parçası olmalıdır. Diş ipi kullanımı ve gargara yapmak da oldukça önemlidir. Bunları düzenli olarak yapan insanlar da çok az ağız yarasına rastlanmaktadır.

Ağız içerisinde oluşan yaraların nedenleri arasında alerjik reaksiyon da yer almaktadır. Bir yiyeceğe ya da içeceğe alerjisi olan bir insanın ağzında da yara oluşabilir. Ağız yaralarının bir diğer nedeni ise sigara ya da alkol tüketimini bırakmak da yer alabilir. Bu duruma alışık olan ağız yapısı, ilk günlerde ya da ilk haftalarda yara oluşumu yapabilir.

Vücut içerisindeki kimyasalların değişimi sonucunda ağızda yara çıkabilir. Fakat bu geçici bir durumdur. Bir diğer ağız yarası nedeni ise mide mikrobudur. Bu mikrop, bazı vitamin eksikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Diş fırçasının ve diş macununun yanlış seçimi, stres, hormonsal dengesizlikler gibi daha birçok neden de sayılabilir. Bu durum eğer sürekli oluyor ise bir doktora başvurmanız en doğru karar olacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu