HABERLER

40 DERECEYE ÇIKACAK! KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR.. TARİH AÇIKLANDI

Aşırı sıcaklar geliyor, adeta yanacağız! Meteoroloji son dakika duyurdu ve tarih belli oldu. Bazı illerde sıcaklıklar 40 dereceye kadar çıkacak. MGM haritayı paylaşarak açıkladı. Mayısta yaşanan soğuk havaların ve yağışların ardından yaz bu kez geliyor. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bugüne ilişkin yağış değerlendirmesi yaparak illeri duyurdu ve yağışların kuvvetli olacağını belirtti. Kuzey, İç ve doğu kesimlerde sıcaklıklar bugün 4-10 derece azalacak. Diğer yerlerde önemli bir değişiklik yok. İstanbul için de hava durumu tahmini yapıldı. Yaz ne zaman geliyor? Sıcaklıklar ne zaman yükselecek? Yağışlar ne zaman bitiyor? Son dakika hava durumu açıklamaları…Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre bugün ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Göller yöresi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Kırklareli’nin kıyı kesimlerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Düzce, Bolu, Karabük çevreleri, Kocaeli ve Sakarya’nın iç kesimleri, Osmaniye çevreleri, Adana’nın doğu, Kahramanmaraş’ın batı ilçeleri ve Hatay’ın kuzey kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.Sıcaklıkların kuzey, İç ve doğu kesimlerde 4 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, zamanla Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli(40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; Düzce, Bolu, Karabük çevreleri, Kocaeli ve Sakarya’nın iç kesimleri, Osmaniye çevreleri, Adana’nın doğu, Kahramanmaraş’ın batı ilçeleri ve Hatay’ın kuzey kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI:

Rüzgârın Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.PROF. DR. ŞEN’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yeni hava durumu tahmininde bulundu. Şen, şu ifadeleri kullandı: Bugün Trakya Ege kıyıları ve Akdeniz hariç yağmur var. Düzce, Bolu, Kocaeli ve Sakarya, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde yağış kuvvetli. Sıcaklık doğuda azalıyor. İstanbul bugün yerel yağmurlu. Sıcaklıklar İstanbul 24, Ankara 21, İzmir 29, Antalya 27, Trabzon 19.

“YAZ MEVSİMİ KENDİNİ HİSSETTİRECEK”

Hava durumuna ilişkin paylaşımlarda bulunan Kerem Ökten ise, “İstanbul’da hava öğlen ve akşam daha serin olacak fakat üşütecek kadar değil. Bu sabah çok sıcaktı. Hafif yağış geçişi de olabilir. 29 Mayıs’ta hava çok sıcak olacak. Yaz mevsimi kendini iyiden iyiye hissettirecek.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu