HABERLER

1 TEMMUZ SON GÜN

Olası bir a-fet durumunda elektrik ve doğal gaz faturalarının ertelenmesine yönelik uygulamanın ko-ronavi-rüsü kapsamadığını belirten ELDER Başkanı Serhat Çeçen, enerjide normalleşme sürecinin 1 Temmuz’da başlayacağını söyledi. Bu tarihten sonra borcu olanların tahsilatları başlayacak, ödeme yapmayanların ise elektrik ve doğal gazı ke-si-lecek.Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, yazılı açıklamasında, Resmi Gazete’de yayımlanan “Umumi Hayata Müessir A-fetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedellerinin Tahakkuk veya Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik” ile ilgili kamuoyunda yanlış bir algı oluşabileceğini kaydetti.

Yönetmelikteki detayları açıklayan Çeçen, “Fatura erteleme ve tahsil edilemeyen bedellere il-işkin finansman maliyeti uygulaması, a-fet durumunda genel hayata e-tkili olacak şekilde za-rar gören ve oturulamaz hale gelen yerlerde geçerli olacak. Yönetmelikte görüleceği üzere a-fetten doğacak za-rarın doğrudan binaları, tesisleri ve altyapıları etkilemesi gerekmektedir. Bundan dolayı sa-lgın ha-stalık halinin ilgili yönetmelik ve kanun kapsamında belirtilen a-fet hallerinden sayılamayacağı belirtilmiştir. Bu durum ülkemizin ve tüm dünyanın içinde bulunduğu Kovid-19 sürecini kapsamamaktadır” ifadelerini kullandı.A-FET DURUMUNDA ERTELEME YAPILIYOR

Çeçen, söz konusu yönetmeliğin 1’inci maddesinde ilgili a-fetlerin açıkça belirtildiğini anımsatarak, ertelemenin hayata geçirilebilmesi için de-prem, ya-ngın, su ba-skını, yer ka-yması, kaya dü-şmesi, çığ ve benzeri a-fetlerin söz konusu olması gerektiğini belirtti.

Fiziksel yapılara ha-sar verici nitelikte jeolojik, meteorolojik ve toprak altı faaliyetlerden kaynaklanan a-fet türlerinin bu kapsama girdiğini vu-rgulayan Çeçen, “Oysa sa-lgın hastalık fiziksel yapılara değil halk sağlığına za-rar veren bir mücbir sebep halidir” değerlendirmesinde bulundu.

“TEMMUZ’DAN İTİBAREN NORMAL SÜREÇ İŞLEYECEK”

Çeçen, ilgili yönetmelik kapsamında olası a-fet durumlarında tedarik şirketlerinin faturadan kaynaklı finansman maliyetinin gecikme zammını geçmemek üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanmasına Cumhurbaşkanlığı tarafından karar verilebileceğini anımsatarak, şöyle devam etti:“1 Temmuz’dan itibaren normalleşme sürecine geçilerek, mevzuatta yer alan ve geçici olarak durdurulan düzenlemelerin uygulamasına kalınan yerden devam edilecek. Bu sebeple tüketicilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına tüketime ilişkin bildirimlerini takip etmeleri son derece önemli. Elektrik dağıtım sektörü olarak, Kovid-19 döneminde planlı ke-sintileri askıya alarak, vatandaşın temel ihtiyacı olan elektrik hizmetine ulaşması için var gücümüzle çalıştık.

Normalleşme süreciyle, kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti için yatırımlarımız kaldığı yerden devam edecek. Kovid-19 salgınının hayatımızı etkilediği süreçte, hayati önem taşıyan sektörümüz tüm önlemlerini alarak 7/24 çalışma esasına dayanarak hizmet verdi. Bu süreçte sağlık kuruluşlarımıza öncelik vererek elektrik ihtiyaçlarının olası arızalardan etkilenmeksizin ivedilikle karşılanması için çalışma arkadaşlarımızla birlikte emek verdik. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın kaliteli ve ke-sintisiz elektrik erişimi için özellikle şebekelerimizi yenileyerek hizmet kalitemizi daha da yukarı taşıyacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı