PÜF NOKTASI

1 Hafta Boyunca Turşu Suyu İçti Ve İnanılmaz Etkilerini Gördü

Geçen sene elinde bir paket turşu suyuyla eve dönen sporcu sevgilisini gören Ileana Bronet şaşkınlıkla bu durumun nedenini sormuş. Turşu Ilena tarafından çok sevilse de sporcu sevgilisinin neredeyse tiksindiği bir gıdaymış. Ama gelin görün ki spor hocası tarafından önerilmiş. Ilena da spor hocasının neden öğrencilerine egzersizle birlikte turşu suyu önerdiğini merak etmiş.

Kısa bir süre önce kendisi 1 hafta boyunca turşu suyunu içerek denemeye karar vermiş. Ilena’nın deneyimlerini sizlerle paylaşmadan önce ilk olarak turşu suyunun faydalarından biraz bahsedelim. Turşu suyu kansere neden olan serbest radikallere karşı savaşan birçok antioksidan içerir. Bu da demektir ki salatalık turşusu güçlü antioksidanlar olan A vitamini ve E vitamini içerir. Turşu suyu fermente bir gıda olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak sağlığını iyileştirmede de etkisi olabilir.

Turşu suyu kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Journal of Diabetes Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada, yemekten önce tüketilen sirke, yemekten sonra tip 2 diyabetlilerde kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu anlatıldı. İşte Ilena’nın 1 hafta boyunca turşu suyu ile yaşadığı deneyim.

1. Gün

Turşuyu kıtır kıtır yemeyi seviyorum ama yalan söylemeyeceğim turşu suyundan pek hazzetmezdim. Ancak önyargım yüzünden fazla tuzlu olabileceğini düşündüğüm turşu suyu içinde çok miktarda sirke olsa da, çok asitli tadı yoktu.

2. Gün

Tesadüfen kas kramplarım oldu. Bu konuda etkili olduğunu bildiğim turşu suyunun yardımcı olacağını umuyordum, kramplarımdan kurtulacağından umutluyum. Gün sonuna kadar, kramplarım kayboldu. Turşu suyu sayesinde mi oldu pek emin değilim.

3. Gün

Turşu suyu içmeye alıştım. İşten sonra 2 saat boyunca spor yaptım ve hiç kas ağrım olmadı!

4. Gün

Artık hoşuma gitmeye başladı.

5. Gün

Bugünkü şimdiye kadar yaptığım en ağır egzersizdi ancak hiçbir ağrı hissetmedim. Turşu suyunun bunda ne kadar etkisi var emin değilim.

6. Gün

Erkek arkadaşım turşu suyundan ne kadar tiksinse de ben alıştım. Söylendiğine göre, onu öpmeye çalıştığımda kaçmadı, ki bu beni turşu suyunun nefes kesici faydalarının kesinlikle çalıştığına inandırdı. (Ağız kokusu yapmıyormuş)

7. Gün

Artık turşu suyu deneyiminin sonuna yaklaştığım için mutluyum! (Hoşlanmadığım için değil, normal bir kişi gibi turşu yemek için sabırsızlıkla beklediğim için) Genel olarak kesinlikle bir başarılıydı ancak her gün içebilmek için yanımda taşımaktan bıkmıştım.

Gözlemleyebildiğim Sonuçlar:

Turşu suyunun kan şekerimi düzenlemeye yardımcı olup olmadığını, serbest radikallerle mücadele etmesini veya kilo vermemde yardımcı olup olmadığını söyleyemem ancak kas kramplarım ve ağız kokusu konusunda yardımcı oldu. En fazla etkisini gördüğüm alan egzersizlerdi. Bu yüzden bir daha ki sefere spor içeceği düşünürken turşu suyunu aklımda tutacağım..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu